Arama Türü:  
 

Domain ve Hosting İçin Silinme Politikası ve Geri Alım Süreci

Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir.

Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

Domainler, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan domainler üzerinde kontak bilgisi düzenleme, dns değişikliği gibi domainler için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon YÜRÜTÜLEMEZ. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır.

Domainlerin hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise 80 günlük sürecin sonunda gerçekleşmektedir.

Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahipliğin kaybolması ve ilgili domainin boşa düşmesi durumunda domain, uzantı politikasına uygun olarak herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydettirilebilir.

Domain ve Hosting Prosedürleri

Bekleme Periodu (Bekleme)

Ena Grup Reklam olarak; Domain ve Sunucu ve SSL süresi yaklaşan müşterilerimize güncelleme bedeli olan 3000 TL + KDV ücreti, güncelleme tarihinden önce (15 günden az olmamak kaydı ile) fax, mail veya telefon araçları ile hatırlatma yapılmaktadır. Güncelleme gününü geçiren müşterilerimiz son güncelleme tarihinden sonra beklemeye düşen Domain ve Hosting Paketinin geri alım ücreti 37. Günün Sonuna Kadar 3900 TL +KDV olacaktır.

Geri Alma Periodu (Kurtarmak için son şans)

Bu periyot, domain sahibine domaini uzatması için bir son şans tanımak için ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Domain ve Hostingin kayıt süresi bitimini takip eden 38. gün başlar. Bu dönemde domain sahibi, Domain ve Hostingi uzatmak için cezai ücretlendirmeye tabidir. Bu maliyet, müşteriye 7200 TL + KDV olarak yansıtılmaktadır. Domain sahibi Domain ve Hositng süresini uzatmadığı müddetçe bu periyot tam olarak 37 gün sürer.

Silinme Periodu (Silinmeyi bekliyor)

Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönemde domain sahibinin domaini geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda domain tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir.

Yukarıdaki süreçlerde de belirtildiği üzere bir domain*, kaydı yenilenmediği takdirde 80 gün içerisinde yeniden kaydedilebilir konuma geçer.

*Bazı özel ülke uzantılarında (ccTLD) farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm adresini inceleyebilirsiniz.

Uyarı ve Hatırlatmalar

Ena Grup Reklam olarak, domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sisteme kayıtlı üyeliğinizde yer alan fax numaranızdan, mail adresinizden ve cep telefonunuzdan hatırlatma yapılır.

Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi hususlarda sorumluluk kabul etmemektedir.

Müşterilerimize önerilerimiz;

Ena Grup Reklam olarak her zaman Domain ve Hosting kullanıcılarına tavsiyemiz, uzun soluklu, özellikle kurumsal kimliği olan, ya da firmalarına ait önemli domainleri tescil edilirken kayıt sürelerini geniş tutmaları ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları adına uzatma işlemini bekletmeden, zamanında gerçekleştirmeleridir

Geri